צעצועים לענבר היימן

אף פעם לא נפגשנו ולא דיברנו, ענבר. לצערי לא הכרתי אותך, עד היום שבו נחטפת ונרצחת. בחודשים האלה מאז אני קוראת עלייך, מתבוננת בעיניים הטובות שלך, עוקבת אחרי המחוות שעושים לך בכל מקום… כל כך אוהבים אותך 🩷
 

כשניסיתי להבין איך אוכל להיות איתך לרגע – עלו לי הצעצועים, אז אספתי אותם בגוונים של ורוד, שהיה הצבע האהוב עלייך – פינק! ורוד מתוק של אופטימיות ותקווה, ודמיינתי איך אנחנו ביחד, שתי ילדות בתוך עולם פנטסטי, משחקות על הרצפה.

את כל הצעצועים הורודים אספתי לכבודך – לבבות ובובות, צמידים ופרחים, פיות, אותיות, קוביות של לגו ורוד, סיכה של שיער ופפיונים וסרטים. סביבון, מכונית כמו של אלויס, הלו קיטים קטנות, קינדרים ופטריק מהאוסף המיוחד, ארנבים ופנתר ופיגלט, וחיות בוורוד. דמיינתי את אלה שהכי אהבת והוספתי את הוורודים שאני אוהבת במיוחד, והכנסתי את כולם לצנצנת. הוספתי את פיטר וטינק כי עכשיו גם את ילדת נצח בעולם שכולו טוב.

את הצנצנת השארתי פתוחה, בלי המכסה, והשארתי בפנים צבע ורוד, כדי שבלילה, אחרי שכולם הולכים לישון, תוכלי להוציא אותם, לשחק, ולעשות את מה שאת הכי אוהבת – לצייר על הקירות.

לזכרך, ענבר היימן פינק (Raven) 💖

בינואר 2024 נפתחה תערוכת ׳גיבורות השעה׳ במרכז ג'ינוגלי לאמנות חזותית בירושלים, ובה מוצגים הצעצועים לענבר לצד פופאית וחמסה עלק ועבודות של אמני רחוב נוספים.

על התערוכה:

גיבורות השעה הן אזרחיות, חיילות, ודמויות מהתרבות הפופולרית אשר הפכו להיות בן לילה לגיבורות בשל הגבורה יוצאת הדופן שגילו לנוכח האירועים הקשים שפקדו את החברה הישראלית מאז ה-7 באוקטובר.

האמניות המשתתפות בתערוכה בחרו לצייר את ״גיבורות השעה״ שלהן על קירות במרחב הציבורי של תל אביב מיוזמתן מבלי שמישהו פנה אליהן או הזמין מהן את העבודה. זו עבודה שנעשתה כתגובה ישירה ומהירה לאירועי השעה והיא מדגישה עד כמה אמניות הרחוב והגרפיטי בישראל מרגישות חובה ושליחות להביע את עצמן בתקופה קשה ומאתגרת שכזו. למעשה האמניות והאמנים המשתתפים בתערוכה גייסו את עצמם להלחם בדרך היחידה שהם מכירים: דרך האמנות במרחב הציבורי.

בתערוכה מוקדש חדר לזכרה של ענבר הימן ובו מחוות שציירו האמנים המשתתפים והמבקרים.

אוצר: יובל כספי